Seramik Kaplama

Seramik Kaplama Uygulaması Audi A3 IGL Coatings

Eşsiz bir kırmızıya sahip olan Audi A3 sedan araca IGL Coatings cam seramik kaplama uygulaması yaptık.

Seramik kaplama uygulamasına aracın detaylı dış yıkaması ile işe başladık. Detaylı dış yıkamanın ardından demir tozu temizliği ve kil temizliği uygulamaları yapıldı. Demir tozu ve kil ile yüzeydeki tüm yabancı cisimler temizlendikten sonra aracımız son kontroller yapılması için ışık standı boya ölçüm cihazı ve scangrip ile komple expertize alındı.

Seramik Kaplama Hazırlık Aşamaları

Boya ölçüm cihazı ile aracın boya kalınlık durumu, boyalı olan paneller vs belirleniyor. Bunun nedeni hangi panele nasıl bir uygulama yapacağımızı anlamak. Hangi pasta kombinasyonu uygulayacağımıza karar vermek. Çünkü kullanılmış olan tüm araçların tüm panellerindeki boya yüzeyleri farklılık gösterir. Kimi yer kalın kimi yer zayıftır. Kimi panel daha önceki pasta cila uygulamasında zayıflatılmış veya hatalı uygulama sonucunda boyası çok inceltilmiş olabilir. Bunları bilmeden pasta uygulamasına başlamak doğru olmaz.

İlgili Makaleler

Pasta Cila ile Boya Kusurları Düzeltme

Pasta uygulamasında kalın pasta, ince pasta ve son olarak hare giderici yapıldı. Burada uzun uzun detaya giremeyeceğimiz için uygulamayı ana hatlarıyla anlatıyoruz. Kimi yerde trizact uygulaması, kimi yerlerde kalın pastadan sonra ara kat pasta kimi yerlerde ise direk ince pasta kullanıldı. Bu kombinasyon aracın boyasına, aldığı hasara göre değişmektedir.

Pasta uygulamasında esas aldığımız düşünce, aracın boyasına en az dokunuşla en iyi konuma getirmektir. Boyanın mikron değerlerini ne kadar az kullanırsak o kadar uzun ömürlü olacaktır.

Pasta kombinasyonu uygulaması bittikten sonra aracımız tekrardan yıkandı ve kurutulduktan sonra IPA ile silinerek üzerinde kalan pasta yağları temizlendi.

Tamamen kusursuz, pürüzsüz ve parlak hale gelen boya yüzeyi artık seramik kaplama için hazır.

Boya koruma ürünü olarak bu aracımızda IGL Coatings cam kaplama kullandık. Kendini yenileme özelliği ve %85 silika içeriği ile diğer tüm kaplama ürünlerinden sıyrılan IGL Coatings eşsiz bir parlaklık vermektedir.

Seramik kaplama da en yüksek verimi almak için mutlaka 1 şişe seramik 1 araca tamamen kullanılmalıdır. Vernik yüzeyi seramik ürününe tamamen doymalı ve kalın bir tabaka oluşturmalıdır.

Aracımızın üzerine 2 kat seramik kaplama uyguladıktan sonra araç kürleşme sürecine girdi. Bu sırada aracın tüm iç detaylı temizliği de araç içi sıfır gibi olacak şekilde yapıldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu