Blog

Demir Tozu Nedir? Demir Tozu Temizliği Nasıl Yapılır?

Araçların vernik yüzeyin yapışan demir tozları olarak tabir edilen tozlar nasıl yapışır, nasıl temizlenir gibi soruların cevaplarını bu yazımızda detaylı olarak bulabilirsiniz.

Demir tozları diye tek başlık altında toplanan, balata tozları, sanayi tozları, havada uçuşan metal kalıntılarıdır. Bunlar yolda seyahat halindeyken aracınızın vernik yüzeyine yapışır ve normal yıkamalarla kesinlikle çıkmaz. Demir tozlarını çıkarmak için özel olarak üretilmiş olan demir tozu temizleme maddeleri kullanılmalıdır.

Demir tozu temizliği nasıl yapılır?

Demir tozlarını temizlemek için özel olarak üretilmiş olan temizleyici madde bir sprey içine konur. Bu sprey ile aracın tüm yüzeyini kaplayacak şekilde araç yüzeyine püskürtülür. Püskürtülen demir tozu temizleme maddesi birkaç dakika içinde araç vernik yüzeyindeki demir tozlarını morartarak çıkartacaktır. Aşağıdaki resim ve videolarda da bunu görebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Demir tozu temizleme maddesi tamamen kurumadan aracınızı suyla yıkayabilirsiniz.

Demir tozu temizliği neden önemlidir?

Demir tozu temizliği özellikle pasta uygulamasından önce mutlaka yapılmalıdır. Pasta uygulamasından önce demir tozu temizliği yapılmaz ise, bu araç yüzeyindeki gözle görülmeyen yıkama ile çıkmayan demir tozları aracın vernik yüzeyine tamamen gömülür. İlerleyen zamanlarda içeriye gömülen bu demir tozları korozyona paslanmaya ve aracın çürümesine neden olur. 

Demir Tozu Temizliği Resimleri

Demir Tozu Temizliği Yapılan Araç Videosu

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Merhaba,

  Ben de eğer dediğiniz gibi demir tozu temizliğinden sonra pasta cila gerekli değilse yalnızca demir tozu temizliği yaptırmak istiyorum, sonrasında belirttiğiniz boya koruyucu da olacak şekilde ücret bilgisi alabilir miyim? Araç toyota chr

  Teşekkürler.

 2. Merhabalar, demir tozu temizligi yaptirmak istiyorum. Aracim 2018 model boyasi temiz. Pasta cila yaptirmaya gerek duymuyorum. Demir tozu temizligi yaptiktan sonra pasta yapmak gerekli mi?

  1. Merhaba. Demir tozu temizliği ve kil temizliği yapılıp arkasından boya koruma uygulaması yapılabilir. Bunu biz de yapabiliriz isterseniz siz de internet üzerinden alacağınız ürünlerle uygulayabilirsiniz.

   1. Selamlar,

    Bende aynı konudan müzdaribim, benim aracım 2020 toyota chr, sadece demir tozu var onun dışında bir problemi olmadığı için demir tozu demizliği + kil temizliği ve boya koruma uygulamaları yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Bunun fiyatı nedir acaba?

    Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu