Blog

Ozonla Dezenfeksiyon Nedir Nasıl Yapılır?

Tüm kokuları, virüs ve bakterileri temizlediğini söylediğimiz ozonla dezenfeksiyon nedir ve nasıl yapılır ve ben bunlara nasıl ikna oldum yazının devamında okuyabilirsiniz.

Ozonla dezenfeksiyon uygulaması benim de hep duyduğum ama gerçekten işe yaradığına inanmadığım bir uygulamaydı. Taa ki bir pazarlamacı bana bu cihazı satmaya gelmesine kadar. Olayı kısaca anlatıyım.

Ozonla dezenfeksiyon cihazı satan bir firmanın temsilcisi işyerime (Empode Car Care) geldi. Ozon jeneratörünün faydalarından vs uzun uzun bahsetti. Sigara ve diğer kötü kokuları giderdiğini anlattı. Makineyi o kadar övdü ki ben kendi kendime yine bunlar pazarlama taktiği sallayıp duruyor diye düşündüm.

İlgili Makaleler

Tesadüf o dün kayınpederimin arabası ile işe gelmiştim ve kendisi benim gibi bir damadı olmasına rağmen :) ne araba yıkar ne yıkattırır ne getirir detaylı temizlik yapalım. Ve ayrıca aracın içinde sigara da içer. Yani aracın içi felaket. Buraya resim video koyuyoruz ama keşke koku da koyabilsek :) Daha iyi anlatabilirdim. Her neyse. Ben bu temsilci arkadaşa buyur gel bu arabanın kokusunu gidersin alıcam cihazı dedim.

Arabaya bindim bir sigara daha içtim içinde ve içerisi duman içinde leş gibi kokuyor. Bu durumdayken ozon jeneratörünü aracın içine koyduk ve 10 dakika çalıştırdık.

Kapıları Açtığımda Şok Oldum

Aracın kapılarını açtığımda gerçekten şok oldum. Çünkü içeride hiçbir koku kalmamıştı. Ne sigara ne başka bir koku. Sadece ozonun kokusu. Durum böyle olunca cihazın gerçekten çalıştığına ikna oldum ve aldım. Daha sonrasında Ozon Jeneratörünü araştırmaya başladım her yerde onlarca faydası yazıyordu.

Ozon Jeneratörü Nasıl Çalışır Ne Yapar?

Ozon jeneratörü kısaca havadaki oksijeni içindeki kart ile ozon gazına çevirir. Mekan içindeki mikroplar ve bakteriler oksijen ile yaşadıklarından içeride oksijen kalmayıp tümü ozon olunca hepsi temizlenir. Koku yapan tüm mikro organizmalar içerde oksijen kalmadığından ozon gazı ile öldürülmüş olur.

ozonla dezenfeksiyon

Ozonla Dezenfeksiyon Gerçekten İşe Yarar Mı?

Bu sorunun cevabını da yine yaşadığım olaylardan yola çıkarak anlatıyım ki internette bulamayacağınız gerçek tecrübeler ile doğru bilgiyi edinmiş olun.

Yukarıda anlattığım gibi ben makineyi aldım ve kullanmaya başladım. Ozonla dezenfeksiyon uygulamasını tüm detaylı temizlik yaptığımız araçlara yapmaya başladık. Bu süreç böyle giderken hepimizin de bildiği Corona Virüs pandemisi baş gösterdi. Virüs her yeri sarmıştı ve özellikle sağlık çalışanlarının işi çok zordu. Allah hepsinden razı olsun ve Allah yardımcıları olsun.

Bu dönemde sağlık çalışanlarına ücretsiz ozonla dezenfeksiyon uygulaması yapacağımı instagram sayfamızdan söylemiştim. Bunun üzerine gelen acil servis çalışanları, doktorlar, hemşireler vs gibi sağlık çalışanları gelmeye başladılar ve ücretsiz ozonla dezenfekte uygulamalarını yaptık.

Bu sırada hazır onları da bulmuşken tabi sorularımı da sordum hepsine. Ozon Dezenfeksiyon gerçekten işe yarar mı, virüsü temizler mi, bakterileri temizler mi gibi sorularımı sordum. Hepsinden aldığım tek cevap şu şekilde oldu. “Ozonla dezenfeksiyon gibi hiçbir şey virüsü bakteriyi temizlemez” “biz ameliyathanelerde bu cihazı kullanıyoruz” dediler. Bunları duyunca ozon cihazına inancım tamamen yerleşti ve müşterilerime gerçekten doğru bir hizmet vermenin mutluluğunu yaşıyorum.

Ozonla Dezenfeksiyon Nasıl Yapılır?

Ozon jeneratörü çalıştırılır, aracın kliması 1 veya 2 seviyede açıkken tüm kapılar kapatılır ve 5-10 dakika çalıştırılır. Ozonla sterilizasyon bu kadar kolay ve basittir.

Bir de şöyle bir sitemim olacak, pandemi sürecinde biz detaylı temizlik uygulaması daha çok yaparız demiştik ama nedense seramik kaplama pasta cila vb uygulamalara talep çok daha fazla oldu.

Sonuç olarak gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, ozonla dezenfeksiyon gerçekten işe yarayan faydalı bir uygulamadır. Tüm kokuları giderir, virüs ve bakterileri temizler. 

Öncelikle yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Yazmak istediğiniz bir fikriniz, eleştiriniz yada kısa bir teşekkür :) olursa lütfen yorum kısmını kullanarak yazın. Görüşmek üzere kendinize iyi bakın…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu