Oto Kuaför

Detaylı Temizlik Nasıl Yapılır?

Merhaba. Bu yazımda araç detaylı temizliğin nasıl yapıldığını veya nasıl yapılması gerektiğini anlatacağım. Araç detaylı temizlik ucu çok açık bir kavramdır. Araçların koltuklarını silip veren de koltukları söküp iç bakalitleri söküp temizleyen de detaylı temizlik yapıyorum der. Firmalar arasındaki fiyat uçurumunun başlıca nedeni de budur.

Araç iç detaylı temizlik sağlık için gerçekten çok önemlidir. Alelade bir yerde alelacele yapılan bir detaylı temizlik uygulaması size sağlıktan çok sağlıksızlık ve hastalık taşıyacaktır. Uygulama yapılan makinaların temizliği başta olmak üzere kullanılan bezlerin temizliği çok önemlidir. Bir araçta kullanılan bezler yıkamaya gitmelidir. Bunun gibi birçok detay var. Tüm bunları yazmaya kalksam sayfalar sürer siz de okumaya yorulursunuz. :) Bu nedenle olabildiğince anlaşılır ve kısa olarak yazacağım.

Detaylı Temizliği Biz Nasıl Yapıyoruz?

Araç detaylı iç temizliğinde aşağıdaki ana alanlar temizleniyor;

 • Tavan Döşeme Detaylı Temizliği
 • Taban Halısı Detaylı Temizliği
 • Koltukların Yıkanması (İlaçlama + Fırçalama + Vakumlama + Durulama)
 • Kapı İç Döşemeleri Temizliği
 • Göğüslük + Tüm Plastik Aksamların Temizliği
 • Bagaj Halısı ve Stepne Temizliği

Detaylı temizlik uygulamasını yukarıdaki gibi ana maddeler halinde yazabiliriz. Gelin devamında bu maddelerin nasıl uygulandığını görelim. Çünkü herkes bu maddeleri yazıyor ama yapılış şekli önemli.

Tavan Döşemesi Detaylı Temizlik

Tavan döşemeleri iki farklı olur. Pres tavan ve süngerli tavan. Pres tavanda sıkıntı yok her şekilde yıkanabilir. Ancak süngerli tavanlarda çok dikkatli olmak gerekmektedir. Özellikle Volkswagen, Renault Megane gibi marka ve modellerin detaylı temizliğinde tavanlarının sarktığını duymuşsunuzdur.

Araçların tavanlarında genelde çok kir olmaz ve tavan hele ki sünger tavan ise kesinlikle zorlanmamalı, fırça vakum yapılmamalıdır. Normal ilaçlayıp bezle silinebilir, tornador yardımı ile temizlenebilir, buharla ve bezle silinerek temizlenebilir. Burada dikkat edilecek tek husus tavan fazla zorlanmayacak ve ıslatılmayacak. Zaten çok ıslatılırsa kusma da yapar ve daha büyük sıkıntı.

Taban Halısı Detaylı Temizlik

Taban halısı temizliğinde yine dünyaca en etkili sistem ilaçlamak, makina ile fırçalamak ve vakumla çektirmektir. Bunun fazlası veya eksiği yok. Uygulanacak işlem budur. Tek handikap koltukların sökülmüş veya sökülmemiş olmasıdır.

Koltukların Yıkanması (Detaylı Koltuk Temizliği)

Koltukların da yıkanması, detaylı temizliği yine ilaçlama, fırçalama ve vakumlama şeklinde yapılmaktadır. Tüm koltuklar leke sökücü ilaç ile ilaçlanır, makine ile fırçalanır ve son olarak güçlü sulu vakum ile çekilir. Bu işlem sırasında tüm kirler çekilip alınmış olur.

Koltuk detaylı temizliği müşterinin isteğine göre sökülerek veya sökülmeden de yapılmaktadır. Koltuklar söküldüğünde raylar ve alt kısımlar daha rahat ve daha detaylı temizlenebilmektedir. Tabi bu hem işgücü hem zaman isteyen bir işlem olduğu için iki farklı paket ile müşterilerimize sunmaktayız.

Kapı İç Döşemeleri Detaylı Temizliği

Kapı içleri tamamen plastik veya kumaş döşeme olabilir. Her durumda açma kolları, cam fitilleri, butonlar detay fırçası ile temizlenir kurulanır. Kumaş bölümler duruma göre fırça buhar veya sadece silme yöntemiyle temizlenir.

Göğüslük + Tüm Plastik Aksamların Temizliği

Göğüslük, plastik aksamlar, havalandırma kanallarını biz genelde buharla temizliyoruz. Sıcak buhar hem kirleri kolayca sökerken hem de tüm mikrop ve bakterileri temizlemektedir. Ayrıca havalandırma kanalları içine sıcak buhar basılarak içeride ulaşılamayan yerlerin sterilizasyonu sağlanmış olur.

Bagaj Halısı ve Stepne Detaylı Temizliği

Bagaj halısı da yine taban halısında olduğu gibi temizlenir. Ayrıca bagaj altındaki stepne yuvası ve stepne lastiği de detaylı olarak temizlenip yerine yerleştirilir.

Yukarıda maddeler halinde yazmaya çalıştığımız detaylı temizlik uygulaması ana hatları bu şekildedir. Daha birçok detay ve ayrıntı vardır ve bir aracın detaylı temizliği minimum 7-8 saat sürmektedir. Aşağıdaki videoda tüm ayrıntılarıyla detaylı temizlik uygulamasını görebilirsiniz. Ayrıca Instagram hesabımızı takip ederek her gün yaptığımız işlerin durumlarını görebilirsiniz.

Detaylı Temizlik Öncesi Sonrası Resim Galerisi

Aşağıdaki resimlerde detaylı temizlik uygulaması öncesi ve sonrası resimleri görebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Ertan bey merhabalar,
  İsmim Sefa YAĞLI. Sakarya`da oto yıkama işletmecisiyim. 2 yıl kadardır bu hizmeti vermekteyim. Şu an için sadece iç-dış yıkama yapıyorum. Araç detaylı temizliğe girmek istiyorum. İnternette araştırma yaparken sayfanızı da inceleme fırsatı buldum. Yaptığınız çalışmaları çok beğendim çalışmalarınızı takdir etmenin yetmeyeceği kanaatindeyim. Detaylı temizlikle ilgili hiç tecrübem yok. Bu işi yapan bir kaç kişiyle görüştüm fakat ser verip sır vermediler. Halbuki herkes kendi nasibini yer. İzmir bulunduğum şehre uzak olmasa yanınıza gelip sizi ziyaret etmek isterdim. Ayrıca salgın döneminde olmamızda bu ziyareti engellemekte. Polisaj makinası, yıkama, vakumlama vb. olmadan sadece buharli temizlik ile detayli temizliğe gir diyenler oldu ama ayrıntıya girmediler. Detaylı temizlikle ilgili tavsiyeleriniz neler olacaktır? Hangi malzemeleri alıp nasıl başlamam gerektiğiyle ilgili bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Merhaba, hakkımdaki güzel düşünceleriniz için çok teşekkürler. Dediğiniz gibi kimse meslek sırrını vermek istemez ancak bizim meslekte sır yok. Yani bu işin tek sırrı emek vermek. Aldığınız aracın en olur olmaz yerlerini bile temizleyin müşteri görmez nasılsa demeyin o iş olur. Sadece buhar ile sonuç alamazsınız. Detay için polisaj makinesi olmasa da olur. Elle fırçalanır. Ben size temel gerekli malzemeleri yazıyım.
   1-Hava (min 8bar)
   2-Güçlü Elektrikli Süpürge (Su çekme aparatı vs olmalı)
   3-Fırça ve ilaç çeşitleri gerekli.
   Bunlar olduğu zaman detay yapılır. Daha çok uğraştırır ama emek verilirse olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu