Blog

Araçların Taban Döşemesi ve Koltuk Kurutma İşlemi

Genellikle kış aylarında ve yoğun yağmur yağışı sonrasında bazen araçların içine su girebiliyor ve gerek taban halısı gerek koltuklar ıslanabiliyor. Bu durumda aracın taban halısı kurutulmadığında çok ağır bir nem kokusu yapacaktır.

Yağmurların başlaması ile birlikte araç içine su alma durumları artış gösteriyor. Öncelikle aracınızın içine su girmemesi için su tahliye kanallarını mevsim geçişlerinde mutlaka açtırın, temizliklerini sağlayın. Şiddetli yağmurlar öncesi kapı fitillerini kontrol edin.

Her ne kadar tıkanıklığı bulmak için ustalara gidilse de şahsi tavsiyem siz kendi aracınızın ustası olun. Çünkü ne servis ne usta aracı sizin gibi kontrol edemez, bilemez ve ilgilenmez. Bu nedenle hep karşılaşıyorum. Servise gittik açtırdık ama orası değilmiş vs.

Böyle bir durumla karşılaşırsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. 4 Kollu ahtapot araç kurutma makinası ile profesyonel olarak ve çok kısa sürede aracınızın tüm iç aksamlarını kurutuyoruz. Ahtapot kurutma makinasını detaylı temizlik yaptığımız araçların da koltukları, taban halısı ve diğer iç kısımların çabuk ve güzel bir şekilde kurutulmasında kullanıyoruz. Tabii bunun için koltukların ve taban halısının sökülüp, altındaki yalıtım malzemelerinin çıkarılıp kurutulması gerekiyor. Bunun dışında yukarıdan bir müdahele ile kesinlikle taban halısı kurumuyor bilginiz olsun. Bunu özellikle belirtiyor ve üstünde duruyorum çünkü telefon açan müşterilerimiz sürekli bunu istiyor.

Koltuk ve Taban Kurutma Neden Bu Kadar Önemli?

Detaylı iç temizlik yapılan araçların içinde yani tavan, taban ve koltuklarında ıslaklık kalacaktır. Vakumla kirli sular çekilse de bir miktar su yine de araç içinde kalıyor. Bu kalan su kurutma makinası ile kurutulmadığında aracın içinde çok ağır ve pis bir rutubet kokusuna neden olacaktır. Bu şekilde araca binmek bile istemeyeceksiniz.

İşte bu nedenle biz detaylı temizlik yaptığımız tüm araçları ve içine su giren ve ıslanan araçları ahtapot ile kurutarak kupkuru şekilde teslim ediyoruz.

Yağmurda Araca Su Girmesi

Şehrimizde malum çok aşırı yağmur yağışları oluyor ve genellikle su tahliye kanallarının tıkanması nedeni ile araçların içine su girebiliyor. Bu durumda aracın taban halısı ıslanıyor. Ancak bu durumu çözmek sandığınız kadar kolay olmayabilir. Çünkü taban halısı altında olan yalıtım malzemeleri aşırı derecede suyu emer ve kurutma işlemi dışarıdan çektirme ile imkansızdır.

Yağmur Suyu Alan Araç Nasıl Kurutulur?

Aşağıdaki resimlerde de göreceğiniz gibi yağmurda araca su girdiğinde aracın koltuklarının ve taban halısının tamamen sökülüp içerideki yalıtım malzemesinin tamamen kurutulması gerekmektedir. Tamamen kurutulduktan sonra araç içi toplanır ve teslim edilir.

Araç İçi Kurutulmazsa Ne Olur?

Su almış olan aracınızın içi kurutulmazsa öncelikli olarak çok ağır bir nem kokusu olacaktır. Buna dayanmak gerçekten zor. Fakat bunun yanında aracın tabanını kısa sürede çürütecektir. 1 Sene içinde aracın tabanı dökülmeye başlayabilir.

 

Ertan Yetginoğlu

Merhaba. Ben Ertan Yetginoğlu. otokuaforizmir.com ve empode.com sitelerinin tasarımını yapan ve içeriklerini yazan, ayrıca oto kuaför, pasta cila, detaylı temizlik ve seramik kaplama uygulamalarını yapan Empode Car Care kurucusuyum. Yazılarıma olumlu veya olumsuz yorum yapmanız beni çok mutlu edecektir. Yapıcı eleştirilerinize her zaman açığım.

7 Yorum

 1. Aracımı getirmek istiyorum. Koltuklarına kadar temizlensin ıstiyorum. Bu işlem kaç saat sürüyor toplamda

  1. Merhaba Deniz hanım;
   Komple detaylı araç iç temizlik uygulamamız 6-7 saat kadar sürüyor.

 2. Manisa merkezden gelmek istiyorum yeriniz nerede ve sabah erken gelinip kaç saat içinde işlemler biter boya koruma pasta cila hare giderme paketi kolay gelsin

  1. Merhaba. Yerimiz Buca 6. Sanayi tarafında. İletişim sayfamızda tüm iletişim bilgilerimizi görebilirsiniz. Pasta Cila ve Boya koruma uygulamamız 4-5 saat sürmektedir.

 3. peki araba su almasa bile ahtapotla arabanın içini temizleyebiliyormu ve fiyat ne dir

  1. Ahtapot aracın içini kurutmak için kullanılan, sıcak hava veren bir cihazdır. Temizlikte buhar, temizlik maddeleri, fırçalama ve vakumlama uygulamaları yapılıyor. Fiyat bilgisi için http://www.otokuaforizmir.com/fiyat-listesi bağlantısındaki sayfamızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca telefonla da bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu