Sıfır Gibi Paketi

Renault Megane – Sıfır Gibi Paketi Uygulamamız

Bugünkü misafirimiz sıfır alınan ve o günden bu güne hiçbir iç ve dış temizliğine önem verilmeyen (tek elden çok temiz kullanılmış) Megane fabrikadan çıktığı haline dönüp yeniden sahibi ile buluştu.

Araç çok fazla kirli görünmese de vakumla çekilirken çıkan kirler iyi ki yıkatmışız dedirtti. Gelelim araçta neler yaptık ve nasıl yaptık?

Dış Yüzey Temizleme ve Pasta Cila’da Neler Yaptık?

Boya yüzeyinde zamanla oluşan kirler, demir tozları ve diğer yabancı maddeler kil hamuru ile temizlendi. Resimlerde de gördüğünüz gibi aracın yüzeyinden çamur denebilecek kadar yoğun kir çıktı. Yüzey bu durumda ilen pasta yapılsaydı tüm boya yüzeyine bu kirler iyice gömülecek ve istenilen yüzey temizliği ve parlaklık alınamayacaktı. Bu nedenle kil hamuru ile yüzey temizliği gerçekten çok önemli.

İlgili Makaleler

Yüzeyi temizlenen araca Menzerna 400 ve Menzerna 3800 olarak kalın ve ince pasta işlemi uygulandıktan sonra yine Menzerna’nın Power Lock Ultimate Protection boya koruması uygulandı. Boya korumadan sonra araç yüzeyi ipeksi bir yumuşaklık ve kayganlık kazandı. Keşke siteye resimlerin yanına yüzeyi hissedebileceğiniz bişeyler de konulabilseydi. Teknoloji gelişiyor ilerde onu da koyarız, hatta aracın önceki ve sonraki iç kokusu falan da konulabilir bi 20 seneye kadar diye düşünüyorum. Konumuza dönecek olursak ben size iç temizlikte neler yaptığımızı anlatarak devam edeyim.

Detaylı İç Temizlikte Neler Yaptık?

Aracın detaylı iç temizliğine her zamanki gibi tavandan başladık. Tavan temizliği sıcak buhar ve mikrofiber bez yardımı ile yapılıyor. Tavan temizliğinde kesinlikle fırçalama ve vakumlama yapmıyorum. Fırça ve vakum zayıf olan tavan döşemelerinde sarkmalara neden olabilir.

Aracın tavanından sonra buharla göğüslük, plastik aksamlar ve havalandırma kanallarını temizledik. Havalandırma kanallarından içeriye basınçlı sıcak buhar püskürtülerek havalandırma kanalları içindeki mikrop ve bakteriler temizlendi. Sonrasında aracın tüm iç aksamları buharlandı ve silindi. Buhar el kol girmeyen aralara ve gizli noktalara nüfus ederek oralardaki kötü kokuya neden olan bakteri ve mantar oluşumlarını temizledi.

Buharla işimiz bittikten sonra aracın koltuklarına başladık. Koltuklar önce detaylı temizlik maddesi püskürtülerek ıslatılıyor ve sonrasında makina ile fırçalanıyor. Fırçalandıktan sonra güçlü vakum makinası ile yumuşamış ve güçsüz düşmüş olan kirler alınıyor. Aynı şekilde taban halısı, bagaj halısı temizleniyor. Bu temizlik yöntemi ile koltuklarda ve taban halısında kesinlikle kir kalmayacaktır. (Koltuk temizliği hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.)

Belirli noktalar bittikten sonra işin detay kısmı başlıyor. Detay kısmında aracın aklınıza gelebilecek her yeri temizleniyor. Kapı fitilleri, bagaj stepnesi, stepne havuzu, arka koltuk altları gibi belkide hiçbir zaman açılmayacak görünmeyecek noktalar detay fırçası ve temizlik maddeleri ile temizleniyor.

Motor Temizliği ve Motor Koruma

Motor temizliğinde yine basınçlı ve kuru buhar kullanıyorum. Kuru buhar diye özellikle belirttim çünkü araçların motorlarına su değdirilmesi hiç hoşuma gitmiyor. Yeni nesil araçların tümünde onlarca beyin var. Su ile temizlenir ve ya yıkanırsa bugün olmasa bile yarın mutlaka bir sorun yaratacaktır. O nedenle aracın motorunu suyla temizletmeyin. Hatta bana sorarsanız aracın motorunu hiç temizletmeyin. Çünkü bana göre en iyi motor kirli motordur. Kirli motor demek, kaput hiç açılmamış, sahibini hiç üzmemiş bir motor anlamına geliyor benim için. Tabi tercih sizin temizle derseniz en iyi şekilde temizlerim :)  Buhar, motor temizleme maddesi, detay fırçası ile motorun gözle görünen elle ulaşılabilen her yeri temizlendi. Sonrasında motor koruma maddesi ile korumaya alındı.

Sonuç ve Resimler

Tüm bu işlemler 2 kişinin aralıksız 8 saat çalışması ile gerçekleştirilmiştir. Sabah 10:00’da başlanan araç 18:00’da kuru ve tertemiz şekilde teslim edilmiştir. Bu temizlik paketi şu anda Sıfır gibi Paketi’dir. Paket fiyatı şu anda kampanyalı olarak sunulmaktadır ve değişiklik gösterebilir. Güncel fiyat listesine buradan ulaşabilirsiniz. Bizimle iletişime geçmek için istediğiniz iletişim kanalını kullanabilirsiniz. Hepsinden anında cevap alabilirsiniz. İletişim bilgileri için buraya tıklayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu