Blog

Oto Koltuk ve Döşeme Temizleme Nasıl Yapılır?

Araçların koltukları zamanla kullanımdan dolayı ve diğer etkenler olan yiyecek dökülmesi, içeceklerin dökülmesi gibi nedenlerden dolayı kirlenmektedir. Bu kirler ve lekeler sadece göze kötü görünmekle kalmayıp aynı zamanda bakteri ve mantar gibi oluşumların da üremesine neden olmaktadır. Aracınızın koltuk temizliğini zaman zaman yaptırmakta fayda vardır. Fakat bu temizlik işlerini yaptırırken profesyonel firmaları tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Araba Koltuklarını Su İle Yıkatmaktan Kaçının

Arabaların koltuklarını genelde yerinden söktükten sonra dışarıda tazyikli su ile yıkarlar. Bu durum çok iyi bir temizleme şekli olarak görünebilir ama teknik olarak çok yanlıştır. Arabanın koltuğu söküldüğünde orjinali mutlaka bozulacaktır, somunlar ve vidalar yerinden oynamış başları hasar görmüş olacaktır. Bu durumlar aracınızı satarken sorunlar yaşamanıza neden olabilir.

İlgili Makaleler

Ayrıca aracınız yüksek model yada teknolojik olarak donanımlara sahip ise (ısıtmalı koltuklar, hareketli mekanizmalar gibi) su ile yıkandıktan sonra bu elektronik aksamlarda arıza çıkmas muhtemeldir. Arıza çıkmasa bile su ile oksitlenecek, paslanacak ve zamanla mutaka sorun yaratacaktır.

Araba Koltuğu Temizleme Nasıl Olmalıdır?

İzmir oto kuaför olarak biz araçlarınızın koltuklarını yada hiçbir aksamını kesinlikle sökme takma gibi işlemlerde bulunmuyoruz. Hatta çok ihtiyaç olmadıkça aracın motorunu bile çalıştırmayız. Koltukların ve döşemelerin temizlenmesi araba içinde yapılır.

Oto Koltuk Temizlemesini Biz Nasıl Yapıyoruz?

Aracınızın koltuklarını öncelikle elektrik süpürgesi ile üzerindeki tozlardan ve kırıntılardan temizliyoruz. Sonrasında basınçlı buhar ile kirlerin yumuşatılmasını sağlıyoruz. Yumuşamış kirlerin üzerine leke çıkarıcı maddeler uygulayarak daha iyi sonuç almayı hedefliyoruz.

Ardından koltukları fırçalayarak kirlerin tamamen yumuşayıp çıktığından emin oluyoruz. Son olarak güçlü elektrik süpürgesi ile koltuk üzerindeki tüm kirleri çektiriyoruz. Bu şekilde aracın koltuğundaki tüm kirler, mikroplar ve bakteriler alınmış oluyor.

Araç koltuk temizleme de en önemli olan kirleri orada bırakmamaktır. Bu nedenle kirler elektrik süpürgesi ile çekildikten sonra tekrar kusma yapması imkansız hale gelir. Ayrıca kullandığımız basınçlı buhar görünen kirlerin yanı sıra gözle görünmeyen ve sağlığımız için tehdit oluşturan bakteri ve mantarlarında temizlenmesini sağlamış oluyor.

Aşağıdaki YouTube videosunda araçlarınızın koltuklarını nasıl temizlediğimizi göstermeye çalıştık. Bu şekilde fırçalanan ve vakum ile çektirilen koltuklarda kusma, kirin yeniden çıkması gibi şeyler mümkün değildir.

Temizlikte Buharın Önemi

Yukarıda araç koltuk temizleme işlemlerini anlattık. Burada buharla temizlikten söz ettik. Peki buhar temizlikte ne işe yarar? Bu konuda biraz daha detaya inelim.

Bildiğiniz gibi hayatımızın birçok alanında sıcak su ve buhar temizlik alanında kullanılmaktadır. Örneğin, çamaşır makineleri, bulaşık makineleri sıcak su kullanır. Hatta son çıkan yeni teknolojilerde artık onlar da buhar kullanımına başladılar. Biz kendi bedensel temizliğimiz için hamamlara gideriz. Bu hamamlarda ilk işimiz ya buhar odasına yada saunaya girmek olur. Çünkü sıcaklık ve buhar kirleri çıkarır, mikropları öldürür. Hatta ve hatta daha da abartacak olursak hasta olduğumuzda vücudumuzun ateşlenmesinin nedeni vücuttaki mikropları öldürmek istemesidir.

Yani anlayacağınız gibi sıcaklık, sıcak su ve buhar bakteri ve mikrop temizlemede en etkili yöntemler. Bu nedenle buhar ile temizlenen arabalarınıza huzurla ve güvenle binebilirsiniz.

Aracınızı sadece koltuk değil de komple detaylı olarak temizletmek isterseniz. Komple detaylı temizlik işlerini nasıl yaptığımızı görmek için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu