Blog

Seramik Kaplama Olan Aracın Yıkaması Nasıl Yapılır?

Seramik kaplama yapılmış bir aracı uzun yıllar korumak için nasıl yıkamalısınız, nelere dikkat etmelisiniz bu yazımda detaylı olarak anlatmaya çalışacağım.

Seramik kaplama uygulaması zor ve meşakkatli bir uygulamadır. Öncelikle bu uygulamanın 3-4 saatte ve ucuza olmayacağını bilmeniz gerekmektedir. Seramik kaplama yapılacak bir aracın pasta cila uygulaması da kusursuz yapılmalıdır. Çünkü geri dönüşü yoktur. Neyse konumuz bu değil, araç nasıl yıkanır nelere dikkat edilir onlara değinelim.

Fırça İle Yıkama Yapılmamalıdır

Aracınızı seramik kaplama olsun olmasın lütfen ama lütfen fırça ile yıkamayın ve yıkatmayın. Fırça aracın üzerindeki çamurla birleşip bir zımpara görevi görerek tüm yüzeyi tamamen çizecektir. Fırça istediği kadar yumuşak olsun sonuç değişmez.

İlgili Makaleler

Dönen Fırçalara Girilmemelidir

Genellikle benzinliklerde bulunan oto yıkamaların otomatik makinaları olan dönen fırça diye tabir ettiğimiz cihazlara kesinlikle girilmemelidir. Bunlar yine az önce de bahsettiğim gibi seramik kaplama olsun olmasın arabanın boyasını mahveder. Geri dönülmez kusurlara sebebiyet verir. Bu otomatlar sadece boyaya değil kaportaya silgeçlere aynalara da zaman zaman zarar vermektedir.

Doğru Yıkama Şampuanı Seçilmelidir

En önemli hususlardan biri de yıkama şampuanıdır. Oto yıkama şampuanları araç yıkama istasyonlarında PH değerleri çok yüksek olur. 12-13 PH derecelerinde olan bu şampuanlar aracınızda seramik kaplama varsa onu, yoksa verniği söker atar.

Oto kuaför oto yıkama gibi yerlerde mutlaka denk gelmişsinizdir, araç yıkanırken kapı fitillerinden simsiyah su akar. Bunun nedeni aracın kiri değildir. Oto yıkama şampuanının sert olasındandır. Bu tür PH derecesi yüksek şampuanlar fitilleri çürütür, farları sarartır, verniği sarartır seramik kaplamayı söker, boya korumayı söker.

Peki Seramik Kaplama Olan Aracın Oto Yıkama Nasıl Yapılmalı?

Aslında ilk başta zor gibi görünse de dikkat etmeniz gereken 2 husus var. 1-Yumuşak bir mikrofiber bez, yıkama eldiveni veya sünger kullanılmalı. 2-Yıkama şampuanı PH nötr veya dengeli olanlardan olmalıdır. Sadece bu kadar.

  • Aracın önce tazyikli su ile yüzeyindeki kaba çamurlar tozlar giderilir.
  • Oto yıkama şampuanı bir kovada veya köpük makinası ile aracın yüzeyine uygulanır.
  • Mikrofiber bir bez, yıkama süngeri veya yıkama eldiveni ile yüzey yavaş ve dikkatlice köpüklenir.
  • Köpükleme sonrası yine tazyikli su ile araç yüzeyi güzelce durulanır.
  • Durulama sonrası yine güderi bir bez veya mikrofiber bezle aracın kurulaması yapılır.

Ana hatlarıyla oto yıkama yukarıdaki gibi yapılmalıdır. Daha buna eklenebilecek birçok detay vardır fakat herkes aynı seviyede zaman ayıramadığı için en azından olmazsa olmaz maddeleri yazmaya çalıştım. İç süpürme, ozonla dezenfeksiyon uygulamaları da standart olarak yapılmalıdır mesela. Ayrıca dış yıkamada çift kova tekniği uygulanırsa tadından yenmez. Bu şekilde aracınızı yıkadığınız takdirde yapılan seramik kaplamanın ömrü çok çok daha uzun olacaktır. Aşağıdaki yorum bölümüne aracınızı nasıl yıkadığınızı, sormak ve eklemek istediklerinizi yazabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızda paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz. Empode Car Care instagram hesabı için buraya tıklayabilirsiniz.

seramik kaplama yapılan araç nasıl yıkanır

Opel Astra Seramik Kaplama Yapılan Araç Oto Yıkama Uygulamamız Resim Galerisi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhabalar seramik kaplamalı araç için önereceğiniz oto şampuanı hangisidir. Markasını alabilirmiyim. İyi çalışmalar. Kolay gelsin. İşiniz gücünüz rast gitsin inşallah.

    1. Merhaba. Kostik içerikli olmayan, PH Nötr, PH dengeli yazan tüm oto yıkama şampuanları olur. Ancak Meguiars veya Sonax gibi yüksek kaliteli ürünler kullanırsanız çok daha iyi olur. İlginize teşekkürler hayırlı günler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu