Blog
Trend

Seramik Kaplama Nedir, Ne İşe Yarar?

Seramik kaplamalar araçların boyalarına gelebilecek her türlü zararlı etkiden korunmak için yapılır. Seramik kaplamanın tek özelliği su kaydırmak değildir...

Aracınızı ne ile korumanız gerektiğine karar veremiyorsanız bu yazımın size faydalı olacağını düşünüyorum. Seramik kaplama veya klasik boya koruma yöntemleri ile aracınızın boyasını koruma altına alabilirsiniz.  Öncelikle seramik boya koruma nedir ondan bahsedelim;

Seramik Kaplama Nedir?

Son zamanların en popüler araç boya koruma yöntemidir. Aracın boyasının yüzeyinde saydam bir tabaka oluşur ve bu tabaka vernik yüzeyini tüm dış etkenlere karşı korur. Sertlik dereceleri vardır ve 9H şu anda en sert seramik türüdür ve oldukça serttir. Çizilmelere (Ağaç dalı sürtmesi, fırça izleri, bez çizikleri gibi çizikleri) karşı direnç sağlar. Çizildiğinde düzeltmesi kolaydır ve işlemler seramik yüzey üzerinde yapıldığından boya ve vernik tabakasında incelme olmaz.

İlgili Makaleler

Seramik Kaplama Aracımı Ne kadar Süre Korur?

Aracınızı çok uzun süreler korur. Doğru bakım ile aynı parlaklık ve su itici özellik 4-5 yıla kadar devam eder. Fakat burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus var. Seramik ne marka ve kullanılan miktar ne kadar? Çünkü piyasada hatta Çin’de Aliexpresste 30 liraya seramikler bulunmaktadır. Bunlar o anlık aracı güzel gösterir fakat kısa süre sonra pul pul dökülmeye başlar. Kullandığımız Nano Protect seramik kaplamanın kristalleşme ile ilgili deneme test videosunu aşağıda görebilirsiniz.

Seramik Kaplamada Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Aracınıza seramik kaplama yaptıracağınız zaman gerçek seramik olup olmadığını öğrenin. Türkiye’de şu anda 2-3 marka dışında gerçek seramik bulunmamaktadır. Seramik kaplama adı altında sıvılaştırılmış boya koruma ürünleri satılmaktadır. Çin’den alınan üzerine farklı markalar basılan su itici özelliği olan boya koruma ürünleri çokca mevcuttur.

Seramik Kaplamanın Faydaları Nelerdir?

Seramik kaplama yukarıda da anlattığım gibi aracınızın boyasını korur. Ama nelere karşı korur birde madde madde yazalım.

Seramik Kaplama ile Darbeye Karşı Dayanıklılık

Seramik kaplaması yapılmış bir araç kaza sonrasında bile boyasının zarar görmediğine çok kez şahit olduk. Sürtmelerde, sert çiziklerde çizilen hasar gören seramik yüzeyi olur ve bunu kolay birkaç adımda düzeltebiliriz. Aracın boyasına ve verniğine herhangi bir hasar gelmez. Seramik kaplamanın en büyük özelliği budur. Aşağıdaki videoda Nano Protect Seramik Kaplama’nın vernik yüzeyindeki durumunu ve düzeltilmesini görebilirsiniz.

Seramik Kaplama Ateşe Karşı Dayanıklılık

Nano Protect seramik kaplama 780 derece sıcaklığa dayanmaktadır. Aşağıdaki test videosunda detayları görebilirsiniz. Aracın üzerinde ateş bile yaksanız bu aracınıza herhangi bir zarar vermeyecektir.

Seramik Kaplama Parlaklığı:

Parlaklığı aslında sağlayan yapılan pasta cila uygulamasıdır. Zemin hazırlığı ne kadar iyi yapılırsa Seramik kendini o kadar gösterir. Seramik kaplama öncesi zemin hazırlığı profesyonel malzemeler ve aletlerle yapılmalıdır. Aracın boyasında hiçbir kusur kalmamalı ve bu durumdayken seramik kaplaması yapılmalıdır. Biz tüm pasta cila uygulamalarında 3M ürünlerini tercih ediyoruz.

Toz ve Kir Dayanıklılığı:

Tozlara, çamur yağmurlarına, asit yağmurlarına ve kirlere karşı uzun süre dayanıklılık gösterir. Seramik ile yüzeydeki aşırı kayganlık ve su iticilik neticesinde tozlar, su ve kirler kayıp gider. Kalan kirler ve çamurlarda tazyikli su ile kolayca giderilebilmektedir.

Böceklere Karşı Koruma:

Aracınızla şehirlerarası gidip geldiğinizde kaput ve camlarda sinek ve böcek ölüleri görürsünüz. Bunları temizlemek bazen çok zor olabilir. Seramik kaplama ile korunan bir araca böcek yapışmaz demiyorum ama hafif bir su tazyiki ile böcek ölüleri temizlenecektir.

Kuş Pisliklerine Karşı Koruma:

Hepimizin bildiği gibi kuş pislikleri araç boyasının en büyük düşmanıdır. Güneş altında kalırsa çok kısa zamanda aracın boyasını komple yakar ve geri döndürülemez bir hasar bırakır. Seramik kaplama ile korunan bir aracın kuş pislikleri ile sorunu olmaz.

Seramik Kaplamanın Su İtici Hidrofobil Özelliği:

Su itici özellik ile yağmurlu havada aracınız hareket halindeyken araç üzerinde hiçbir su damlası kalmaz. Hepsi kayıp gidecektir. Su itici özellik sayesinde zaten kirler ve çamurlar da yapışmaz. Nano Protect seramik kaplamanın su itici özelliğini yine aşağıdaki videodan görebilirsiniz.

Dilimin döndüğünce seramik kaplama ile ilgili bildiklerimi açıkça paylaştım. Konu ile ilgili aklınıza takılan herhangi bir soruyu alttaki yorum bölümünü kullanarak yada iletişim sayfamızdaki bilgilerle bana ulaşabilirsiniz.

Seramik kaplama, araç boya koruma, detaylı araç iç temizlik ve diğer uygulamalarımızın fiyatlarını görmek için fiyat listesi sayfasına bakabilirsiniz.

Seramik Kaplama Örnek Resimleri

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu