Blog

Araç Klima Kokusu Nedenleri ve Temizleme Yöntemleri

Araçların klima kanallarından gelen kötü kokunun nedenlerini ve temizleme yöntemlerini bu yazımızda paylaşacağız.

Araçların klima ve havalandırma kanalları yaz kış işimize yarayan çok kullanışlı parçalardan biridir. Kışın ısınmada yazın serinlemede kullanılırlar. Ancak zamanla havalandırma kanalları içine dolan tozlar, nemler, yabancı cisimler vb. şeyler koku yapmaya başlar.

Araç Klima Kokusu Nedenleri?

Klima kanallarında koku olmasının başlıca nedenlerinden biri polen filtresidir. Polen filtresi tozu, nemi ve yabancı cisimleri tutar içeri gelmesini önler. Bu esnada da sürekli dolar. Zamanında değiştirilmeyen polen filtresi koku yapacaktır. Polen filtrenizin temiz olduğuna eminseniz bakacağımız birkaç farklı nokta daha kalıyor.

İlgili Makaleler

Klima kanalları içine motor kısmına veya motor kaputu altındaki hava aldığı bölüme bir şekilde nem veya su girmiş olabilir. Buradaki nem zamanla kötü koku yapacaktır.

buharla havalandırma kanalları temizliği

Araç Klima Kokusu Nasıl Temizlenir – Giderilir?

Klima ve havalandırma kanallarından gelen kötü kokuyu gidermek için ilk iş olarak polen filtresi değişimi gerekli demiştik. Sonrasında yine koku gitmedi ise kalorifer hava girişi, kalorifer motoru, motorun çevresini basınçlı hava yardımı ile temizleyin. Elinizle ulaşabildiğiniz kadar bezle silin. Polen filtresine dezenfekte edici ve kötü koku giderici sprey sıkın ve aracın kaloriferini sıcak konumda iken 10-15 dakika çalıştırın. Not: Aracın içinde bulunmamanızı tavsiye ediyoruz. Sıcak konumda kaloriferi çalıştırmamızın nedeni içerideki rutubet, nem gibi durumlar varsa bunları kurutmaktır. Bu uygulamalardan sonra yine aracınızın içinde kötü koku mevcutsa aracınızı antibakteriyel olarak komple detaylı iç temizlik yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Biz yaptığımız detaylı iç temizlik uygulamalarında havalandırma kanallarına sıcak buhar ile dezenfekte işlemi uyguluyoruz. Havalandırma kanalları içinde dolaşan sıcak buhar bakterileri, mantar oluşumlarını ve mikropları temizlediği için koku kalmayacaktır. Uygulamayı aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Ayrıca araç klima kanalı temizleyici spreyler (koku bombası) bulunmaktadır. Bu uygulama ile de aracınızın içindeki kötü kokuları giderebilirsiniz. Koku bombası uygulamasını Empode Car Care olarak yapıyoruz, uygulama detayları ve fiyatlar için fiyat listesi sayfamıza göz atabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu