Pasta-Cila

Kia Sportage – Pasta Cila & Boya Koruma Uygulaması

Türkiye'de sadece 2 adet bulunan kırmızı renkli Kia Sportage aracın pasta cila boya koruma uygulamasını rengine yakışır şekilde yaptık.

Aracın önceki sahibinde gerekli ilgi alaka ve bakımı göremeyen Kia Sportage, pasta cila boya koruma  uygulamalarımız sonrasında göz alıcı parlaklığa kavuştu. Aracın pasta cila uygulamasında yaptıklarımızı aşağıda madde madde yazıyorum.

 • Araç Dışı Detaylı Yıkama
 • Demir Tozu Temizliği
 • Kil ile Boya Yüzeyi Temizleme
 • Kalın Pasta ile Derin Çizik Giderme
 • İnce Pasta ile Kılcal Çizik Giderme
 • Hare ve Hologram Giderme Uygulaması
 • Boya Koruma Uygulaması
 • Araç İçi Buharlı Antibakteriyel Express Temizlik
 • Plastik Aksamlar Temizleme ve Parlatma
 • Motor Temizliği ve Motor Koruma
 • Far Temizleme ve Parlatma
 • Jant Temizleme ve Parlatma

Araç Dışı Detaylı Yıkama

Araç dışı detaylı yıkamada araç kostik içermeyen şampuanlar ve yıkama bezleri ile güzel bir şekilde yıkanır. Dış yüzeydeki tüm tozlar kirler, çamur ve benzeri kalıntılardan temizlenir.

İlgili Makaleler

Demir Tozu Temizliği

Demir tozu temizliği aracın vernik yüzeyine yapışan sanayi, demir ve balata tozlarını çıkaran uygulamadır. Demir tozları normal yıkamalarla çıkmaz. Sadece demir tozu sökücü özel ilaçlarla çıkarılabilir.

Kil ile Boya Yüzeyi Temizleme

Demir tozlarının haricinde aracın vernik yüzeyinde uçuşan boya tozları kalır. Bu boya tozları da yine normal yıkamalarla çıkmamaktadır. Dikkatli bakıldığında benek benek bir görüntü vermektedir. Ayrıca el ile de anlaşılabilmektedir. Kil hamuru ile bu boya tozları ve kalıcı kirler de temizlenerek araç yüzeyi tüm yabancı maddelerden temizlenmiş ve pasta cila yapmaya uygun hale getirilmiş olur.

Kalın Pasta ile Derin Çizik Giderme

Kalın pasta diye tabir ettiğimiz aşındırıcılığı yüksek pasta ve keçe yardımı ile aracın yüzeyindeki derin çizikler giderilir. Burada derin çizikten kastımız tırnağa gelmeyen, vernik altına inmemiş olan çiziklerdir. Aracın boya değerleri boya ölçüm cihazı ile ölçüldükten sonra pasta işlemi uygulanmaya başlanır.

İnce Pasta ile Kılcal Çizik Giderme

İnce pastanın aşındırıcı özelliği çok daha az ve parlatıcı özelliği vardır. Buna ara kat pasta da denebilir. Bu pasta uygulamasını sertliği uygun sünger yardımı ile yapıyoruz. İnce pasta (arakat) uygulamasının amacı bir önceki uygulamada keçe ile yapılan pasta işleminden sonra kalan keçe izleri ve kılcal çizikleri gidermektir.

Hare ve Hologram Giderme Uygulaması

Yukarıdaki pasta işlemlerini yaptığımızda araç yüzeyinde az da olsa (koyu renklerde daha fazla) hologram, makine izleri ve harelenmeler olabilir. Hare ve hologram giderme uygulaması esnasında dah yumuşak sünger kullanılır.

Boya Koruma Uygulaması

Aracın pasta yani çizik giderme işlemleri bittikten sonra bu elde ettiğimiz pürüzsüz ve parklak yüzeyi uzun süreler korumamız gerekmektedir. Tüm işlemlerin sonrasında boya koruma uygulaması yapılır. Boya koruma uygulaması 1 yıl garantilidir. Bu garanti uygun yıkama koşulları sağlandığında geçerlidir. Yani PH Nötr şampuan (kostiksiz) kullanılmalıdır. Araç fırça ile yıkanmamalıdır. Araç otomatik fırçalara sokulmamalıdır.

Boya korumada daha uzun süre etkili yüksek parlaklık veren seramik kaplama uygulamasını tavsiye ediyoruz.

Pastalama işlemleri arasında aracın motor temizlği, motor koruması, far temizliği ve parlatma uygulamaları da yapılmaktadır. Ayrıca araç içi express olarak süpürülüp plastik aksamlar parlatılır.

Uygulama yaptığımız araçlara güzel bir örnek olarak aşağıdaki resim galerisini inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu