Oto Kuaför

Motor Yıkama – Temizleme Uygulaması Nasıl Yapılır?

Bu yazımda oto kuaför uygulama paketlerimiz içinde genelde yer alan motor temizliği hakkında bilgi vereceğim. Motor temizliği nasıl yapılır, nelere dikkat edilir gibi bilgileri bulabilirsiniz.

Motor temizliği yada motor yıkama olarak adlandırılan uygulamada en çok dikkat dikkat edilmesi gereken elektronik aksamların korunmasıdır. Motor yıkama su ile yapılırsa çok temiz olur. Susuz yıkamalarda istenilen temizlik maalesef sağlanamıyor. Ama hiç yoktan da iyidir. Susuz motor yıkama için çeşitli ürünler mevcuttur. Örneğin würth motor temizleme spreyi bu iş için çok iyidir. Benzinli araçlarda motorun su ile yıkanmasını tavsiye etmiyorum. Ancak ben kendi araçlarımda (hepsi benzinli) hiçbir yeri kapatmadan direk tazyikli su ile yıkıyorum. Herhangi bir sorunla karşılaşmadım.

Dizel araçların suyla yıkanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Yine de her ihtimale karşı aracın beynini kapatmak en doğrusu olacaktır. Motor yıkamada (çok pis motordan bahsediyorum) güçlü yağ sökücü spreyle sıkılır. Sonrasında fırça yardımı ile tüm detaylar güzelce temizlenir. Son olarak tazyikli su ile aracın motoru yıkanır.

İlgili Makaleler

Yıkama sonrasında hava tabancası ile elektrik soketleri, su biriken yerlerdeki sular giderilir ve güzelce kurutulur. Kurutma uygulaması bittikten sonra motor koruma uygulaması yapılır. Motor koruma uygulamasının amacı motorun tozlanması kirlenmesini geciktirmektir.

Çok farklı motor koruma yöntemi vardır. Genellikle plastik aksamlar toz tutmayı önleyici madde ile parlatılır. Oto kuaför uygulaması paketleri içinde motor yıkama yer alır.

Son olarak şunu belirtmekte fayda var. Motor yıkama konusunda sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir. Eğer ki bir problem olacağını düşünüyorsanız kesinlikle aracınızın motorunu yıkatmayın. Bu riskleri göze alıyorsanız motorunuzu yıkatabilirsiniz.

Motor temizleme uygulaması yaptığımız bazı araçların resimlerini aşağıda görebilirsiniz.

volkswagen araç motor temizleme motor yıkama uygulaması motor yıkama sonrası motor koruma motor iç temizliği

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu