Nasıl Yapılır?

Pasta & Cila ve Boya Koruma Nasıl Yapılır?

Öncelikle pasta ve cila işleminin ne olduğundan bahsederek yazımıza başlayalım. Pasta yapmak demek aracın boyası üzerindeki pürüzlerin giderilmesi ve parlaklık kazandırılması demektir. Cila da adı üstünde cilalama yani parlatma ve bu kazandırılan parlaklığı koruma anlamına gelir.

Pasta Boyada Ne Yapar?

Pasta işlemi en kaba tabiri ile zımpara yapmak gibi bir şeydir. Aracın üzerinde oluşan çizikleri ve boya kusurlarını, boya kalınlığını diğer yüzeylerle eşitleyerek giderme işlemidir. Pasta işlemi çok küçük miktarda olsa boya yüzeyinden tabaka almaktadır. Bu nedenle bilinçsiz ve işinde usta olmayan kişilere kesinlikle pasta yaptırılmamalıdır. Pastalar ikiye ayrılır dolgu maddesi bulunan ve dolgu maddesi bulunmayan pastalar. Dolgu maddesi genelde ucuz markalarda ve Mequiars markasının ürünlerinde bulunur. Bu dolgu maddesi pasta yapıldığı anda aracı son derece parlak ve güzel gösterir. Fakat birkaç yıkamadan sonra bu dolgu maddesi (özellikle kötü yıkama koşullarında) hemen çıkacak ve araçtaki tüm çizikler geri gelecektir. Dolgulu ve dolgusuz pasta kullanımı yine ustanın inisiyatifindedir. Çünkü boya yüzeyi iyice incelmişse ve pasta yapıldığında dip çıkarma tehlikesi söz konusu ise, dolgu maddeli pasta ile pasta yapılıp üstüne kaliteli bir boya koruma yapılmalıdır.

Araca Pasta Nasıl Yapılır?

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki pasta uygulaması her marka, model ve aracın boyasına göre değişiklik gösterir. Burada pasta şöyle yapılır deyip tekdüze bir ey anlatmam yanlış olacaktır. Her aracın boya yapısı, sertlik düzeyi farklılık gösterir. Bu nedenle pasta işlemini yapacak olan usta duruma göre kullanacağı pasta kombinasyonuna karar verecektir. Araca pasta yapılmadan önce mutlaka demir tozu temizliği ve kil temizliği yapılıp aracın kaportası pastaya hazırlanmalıdır.

Demir Tozu Temizliği Nedir?

Demir tozları araçların sürekli maruz kaldıkları kaçınılmaz bir şeydir. Demir tozları genellikle balatalardan çıkmakta ve boyaya yapışmaktadır. Bu demir tozları temizlenmeden pasta uygulaması yapılırsa gözle görünmeyen ama ileride size sorun çıkaracak boya kusurlarına neden olacaktır.

Kil Temizliği Nedir?

Yukarıda bahsettiğimiz demir tozları gibi hava şartları nedeni ile birçok yabancı cisim aracın boyasına yapışır ve orada kalır. Bu cisimler aracın yüzeyine elinizi sürdüğünüzde elinize takılır ve kaportanın kaygan olmadığını hissedersiniz. Küçük bir zımpara gibi olmuştur kaporta. Bu durumda kil hamuru, kil diski ya da killi bez ile aracın dış yüzeyi temizlenmeli ve tüm yabancı cisimlerden arındırılmalıdır.

Kil temizliği ve demir tozu temizliği yapıldıktan sonra artık araç pasta yapılmaya hazır hale gelmiştir. Bu işlemler sayesinde en verimli sonuç alınır ve uzun süre kalıcı parlaklık sağlanır. Pasta uygulamasında sizin ne istediğiniz çok önemlidir. Çünkü bu iş genelde halk arasında bilindiği gibi 1-2 saatlik bir iş değildir. Sadece pastaya hazırlık aşaması gördüğünüz gibi kil temizliği ve demir tozu temizliği 2 saat sürmektedir. Normal bir pasta cila uygulaması 4 saat, çizik çıkarma, hare giderme uygulaması yapılan bir pasta işlemi 7-8 saat kadar sürmektedir. Bu durum fiyat olarak da çok farklılık göstereceği için, işi yaptıracağınız yer ile bu detayları mutlaka konuşmalısınız. Aşağıdaki resimde yoğun şekilde hareleri ve ışık kırılmalarını görebilirsiniz.

 

Sağdaki resimdeki gibi pasta uygulamasından sonra harelerin ve ışık kırılmalarının giderilmesi gerekmektedir. Normalde tek kat pasta ile bu işlemi yapmak mümkün değildir. Yukarıdaki resimdeki gibi bir sonuç almak için aşağıdaki işlemlerin uygulanması gerekmektedir.

  • Demir tozu temizliği
  • Kil temizliği
  • Kalın pasta (gerekirse 2500-3000 sulu zımpara)
  • İnce pasta
  • Hare ve hologram giderici

Bu adımlar uygulanmadığı takdirde ince çizikler gidecek fakat hareler ve ışık kırılmaları kalacaktır. Bunu şimdiye kadar bilmiyordunuz. Artık öğrendiniz. Pasta yaptırdığınız araca spot ışık ya da güneş altında tekrar bakabilirsiniz.

Cila ve Boya Koruma Nasıl Yapılır?

Cila pasta yapılmış aracın parlatılmasına denir. Bunu yapmak mutlaka gereklidir. Ancak boya koruma çok farklı boyutlarda bir işlemdir. Boya koruma belli markaların sıvıları, seramik, cam gibi kaplamalar ile yapılır. Piyasada pasta cila boya koruma olarak söylenen iş genelde tek kat pasta ve boya koruma özellikli cila uygulamasıdır. Bu uygulamadan kesinlikle hare giderilmesi, hologram giderilmesi ve koruma beklemeyin.

Aracın tüm pasta işleri bittikten ve boya kusursuz hale getirildikten sonra cila uygulanır. Cila elle ya da makine ile uygulanabilir. Kaliteli markaların cilaları boya koruma özelliklidir. Mequiars, 3M gibi markaların cilalarını genellikle tercih ediyoruz. Cila uygulandıktan sonra bir süre cilanın kuruması ve boyaya iyice işlemesi için beklenir. Hafif puslu bir görünüme kavuştuğunda artık silinmesi gerektiğini anlayabilirsiniz. Mikrofiber bir bez yardımı ile araç üzerindeki cilayı parlatabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu