Pasta-Cila

Pasta Cila Boya Koruma Uygulaması – Seat Leon

Seat Leon marka araca pasta cila ve boya koruma uygulaması yaptık, aracın sahibi aracını tanıyamadı...

Aslında genellikle bu gibi durumlar ile karşılaşıyoruz. Müşterilerimiz aracını bırakırken kendi gördükleri birkaç çiziğin çıkarılmasını ve aracın boyasının biraz parlamasını isteyerek araçlarını teslim ediyorlar. Teslim almaya geldiklerinde gördükleri sonuç karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Bu durum tabiki bizimde en mutlu olduğumuz an oluyor.

Resimlerini gördüğünüz araca kısaca pasta cila yaptık. Bu tabir sektörümüzün kalıplaşmış deyimidir. Ancak durum bu kadar basit değil. Yani pasta&cila dendiği zaman araca birçok uygulama yapılması gerekmektedir. Eski usul herhangi bir pasta ile herhangi bir süngere aracı bir tur dönüp teslim etmek bizim pasta cila anlayışımızda yoktur.

İlgili Makaleler

Pasta Cila Aşamaları

Pasta cila birçok aşamadan oluşmaktadır. Bunları madde madde inceleyelim.

Demir tozu temizliği

Aracın vernik yüzeyine sanayi tozları, balata tozları ve demir parçacıkları zamanla yapışır ve bunlar yıkama ile çıkmaz. Demir tozlarını çıkarmak için aracın tüm yüzeyine demir tozu sökücü püskürtülür. Sonrasında bir miktar beklenir ve araç yıkanır.

Kil temizliği

Kil temizliği yine zamanla boya tozları, çamurlar ve sararmalar aracın vernik yüzeyine yapışarak kalır. Yıkama ile bu boya zerrecikleri ve tozlar çıkmaz. Bunu anlamak için aracınız yıkandıktan sonra aracın boya yüzeyine elinizi sürebilirsiniz. Elinizi sürttüğünüzde pütür pütür takılmalar oluyorsa aracınız mutlaka kil hamuru ile temizlenmelidir.

Aracın detaylı dış yıkaması

Demir tozları ve diğer tüm yabancı cisimler araç yüzeyinden temizlendikten sonra araç detaylı şekilde dış yıkamaya alınır. DIş yıkama sonrasında boya yüzeyinde hiçbir yabancı cisim kalmamış ve pasta yapmaya uygun hale gelmiş olmalıdır.

Pasta kombinasyonu hazırlaması

Her araca, her markaya, her modele göre ayrı bir kombinasyon hazırlamak gerekebilir. Tek bir pasta ve sünger ile bütün araçlar pasta yapılmaz. Kimi araç keçe ile kimisi sünger ile, kimi kalın pasta ile kimi ince pasta ile daha iyi sonuç verebilir. Aracın boya durumuna göre pasta cila kombinasyonu hazırlandıktan sonra pasta işlemine başlanır.

Pasta işlemi yine birkaç bölümden oluşur. Genellikle kalın pasta, ince pasta, hare giderici şeklinde olur. Bu şekilde aracın vernik yüzeyindeki tüm matlaşmalar, derin ve kılcal çizikler, fırça bez çizikleri giderilir. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Araç boyasının kalınlığı boya kalınlık ölçer ile ölçülmeli ve ona göre uygulama yapılmalıdır. Vernik yüzeyi incelmişse ve çizik alındığında boya çok fazla incelecekse biz bu durumda çiziği tamamen gidermemeyi tercih ediyoruz.

Boya koruma uygulaması

Tüm uygulamalar neticesinde aracın yüzeyi tüm yabancı cisimlerden, çiziklerden ve harelerden temizlenip sıfır konumuna getirilmiş olur. Bu güzel parlaklığı ve çiziksiz görünümü korumak ve muhafaza etmek için boya koruma uygulaması yapılır. Boya koruma aracı güneşin zararlı etkilerine karşı, kuş pisliği ve reçinelere karşı koruma sağlar. Tabi bu koruma seramik kaplama uygulamasına göre daha zayıftır ve süresi 6-12 ay arası değişmektedir.

Sizde hakkıyla pasta cila ve boya koruma yaptırıp aracınızı gönül rahatlığıyla kullanmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca fiyatlarımızı görmek için fiyat listesi sayfamıza da göz atabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu