Örnek Çalışmalar

Nissan Qashqai Sıfır Gibi Paket Uygulaması

Nissan Qashqai marka aracını yeni alan müşterimiz, daha önceki sahibinden hiçbir leke ve iz kalmaması için aracını bize teslim etti.

Araç çok yeni olmasına karşın kötü kullanım koşulları nedeni ile boyasında ve iç aksamlarında oldukça yorgunluk belirtileri vardı. Kolay gibi görünen zor işlerden bir tanesi. İsterseniz ben size aracın temizliğinde ve pasta cila boya korumasında neler yaptığımızı anlatmaya başlıyayım.

Aracın detaylı iç temizliği nasıl yapıldı?

Aracın detaylı iç temizliği tavandan başlandı. Tavan döşemesi basınçlı sıcak buhar makinamız yardımı ile kirleri yumuşatıldı ve mikrofiber bezler ile silinerek kirleri, bakterileri ve araç içinde sigara içildiği için koku yapan organizmaları yok edildi. Tavan döşemesinde kesinlikle fırçalama ve vakumlama uygulaması yapmıyoruz. Bunun nedeni tavan döşemelerinin hassas olması ve sarkma yapabilecek olmasıdır. Daha öncesinde de kötü bir deneyim yaşamış ise tavan büyük ihtimalle sarkma yaşayacaktır.

Tavan temizliğinin hemen ardından göğüslük ve plastik aksamlar buharla temizlenip göze görünmeyen mikrop ve bakterilerden temizlendi. Havalandırma kanalları içine basınçlı buhar tutularak kanallar içinde buharın gezmesi ve dolayısı ile içerideki tüm koku ve bakteri yuvaları temizlenmesi sağlandı. Havalandırma kanallarının buharla nasıl temizlendiğini buradaki videomuzu izleyerek görebilirsiniz.

Koltukların Detaylı Temizliği

Araç koltuklarının temizliğinde buhar tek başına yetersiz geldiği için ayrıca (insan sağlığına zararsız) temizlik maddeleri ile ilaçlanır, makina ile fırçalanır ve güçlü vakum ile çektirilir. Vakum ile çektirme sırasında tüm kirler koltukların üzerinden alınır ve ilk günkü gibi bir temizlik sağlanmış olur. Koltuk temizleme videomuzu buraya tıklayarak YouTube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Taban Döşeme Temizliği

Araçların taban döşemesi aynı koltuklarda olduğu gibi kirlerin önce buharla yumuşatılması, makina ile fırçalanması ve son olarak çektirilmesi ile tamamlanır.

Aracın Pasta Cila ve Boya Koruması Nasıl Yapıldı?

Yukarıdaki genel işlemler tamamlandıktan sonra aracın dışı yıkandı ve pasta cila öncesi ön hazırlıklar yapılmaya başlandı. Aracın tüm dış yüzeyi kil hamuru ile demir tozlarından, boya, is ve kir kalıntılarından temizlendi. Arkasından gerekli görülen yerlerde trizact 3000 ve 6000 uygulaması yapılarak aracın dış yüzeyinin tüm yabancı cisimlerden temizlenmesi, kılcal ve derin çiziklerin giderilmesi işlemleri tamamlandı.

Pasta yapmaya ve parlatmaya uygun hale gelen yüzey, 3M pasta ile parlatıldı ve hare giderici uygulaması yapılarak tüm hare ve hologramlar giderildi. Parlatma ve hataların giderilmesinden sonra araç tekrar yıkandı ve pasta tozları, pasta kalıntıları temizlendi.

Şimdi sırada boya koruma uygulaması;

Boya koruma olarak genelde Menzerna veya 3M markalarının boya korumalarını tercih ediyorum. Menzerna boya koruma uygulaması el ile komple araca geçildikten sonra boya korumanın bir miktar kuruması beklendikten sonra parlatma işlemine geçildi. Parlatma işlemi mikrofiber bir bez yardımı ile yapıldıktan sonra aracımızın yüzeyi çok parlak ve ıslak bir görünüm alırken su itici özelliği de kazanmış oldu.

Bu uygulamaların arkasından aracın içinde ve dışında ince detaylara girilerek hiçbir yerde kir, toz ve leke kalmayacak şekilde temizlendi. Aşağıdaki resimlerde aracın pasta yapılmadan önceki ve sonraki hallerini görebilirsiniz. (Not: Sonraki resimlerde hare ve hologram giderici uygulanmamış sadece çizik alma ve parlatma işlemi yapılmıştır.)

Fiyatlar hakkında bilgi almak için fiyat listesi sayfamızı, iletişime geçmek için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu